جمعیت بانوان فرهیخته

اولین بانوی پرورش دهنده نوغان

پیله گری یا پرورش کرم ابریشم از مشاغل جانبی مردم روستایی است که امروزه با وجودافزایش روز افزون مصرف فرآورده های ابریشمی در جهان و کاهش یا توقف فعالیت نوغانداری در کشورهای توسعه یافته  به دلایلی چون محدودیت فضا، انرژی و نیروی انسانی گرا فرصت مناسبی برای کشورهای درحال توسعه فراهم کرده است تا با توجه به داشتن آب و خاک فراوان، فعالیتهای نوغانداری و تولید ابریشم را درکشور  گسترش یابد.

 

روژین پژوهنده کارآفرینی موفق از شهرستان صحنه  است که با تولید پیله ابریشم  و پیله گری توانسته عنوان اولین بانوی پرورش دهنده نوغان در استان  را کسب کند.در ادامه در خصوص کار آفرینی این بانو و چگونگی آغاز کار،گفت و گویی به شرح زیر صورت گرفته است.

 

خود اشتغالی و کار آفرینی را در چه زمانی و چگونه آغاز نمودید؟

روژین پژوهنده کارشناس حقوق قضایی ساکن روستای کنگ دینور از توابع شهرستان صحنه هستم و کارخود را از سال ۱۳۸۶ با پرورش و تولید بوقلمون را با خرید دو قطعه بوقلمون ماده و یک قطعه بوقلمون نربه صورت سنتی و در قالب مشاغل خانگی اغازکرده ام .  با گرفتن جوجه از بوقتمون مادرسال به سال کارخودرا در این زمینه گسترش داده وتا به حال تعداد بوقلمونها را به۱۵۰ قطعه رسانده ام که به کشور عراق نیز صادر می شود و همچنین در کنار پرورش بوقلمون ها مرغ و خروس بومی و غاز نیز به پرورش میدهم.

البته در این مدت زمان توانسته ام توجه خیلی از روستاییان را به این کار جلب کنم و حال به صورت مشارکتی باهم به تولید مشغول شده ایم و بصورت مشارکتی کار می کنیم و در کنار سایر کارهای کشاورزی به صورت شغلی خانگی تولید هم صورت می پذیرد که در این راستا ۲۲ شغل خانگی نیز  ایجاد شده است که امید میرود این تعداد در سال جاری به ۳۵ نفر افزایش یابد.

 

 

دلیل روی آوردن به پیله ابریشم و پیله گری چه بوده است؟

 

چون در سال ۹۲ برای تولید توت فرنگی ارگانیک گلخانه ای به مساحت۱۰۰ متر مربع احداث نموده ام و  به همراه برادرم مشغول فعالیت شدیم بطوریکه سالانه از این ۱۰۰ متر مربع ۴۰۰ کیلو توت فرنگی برداشت می کردیم و کسب آگاهی از این مطلب که در تولید پیله ابریشم  فقط برگ توت فرنگی نیاز است مرا به آن داشت در این زمینه نیز تلاش کنم.

البته این موضوع که تولید پیله ابریشم ظرف مدت زمان ۴۲ روز  فقط ۴۲ ساعت کار می طلبد و نیز بازار فروش خوب به علت عدم تولید پیله ابریشم در کشورهای توسعه یافته  نیز محرک دیگری برای ریسک و تولید کرم ابریشم شد.با تلاش توانستم در زمینه نوغان داری به عنوان اولین بانوی پرورش دهند نوغان در استان معرفی شوم و موفق به بیله گیری و تولید بیله ابریشم گردم. 

 

کار آفرینی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی  به نظر شما چگونه معنا می یابد؟

 

کار آفرینی فقط همت می طلبد و و کار آفرین بودن یعنی خودمان با تفکری نو کاری نو را بدون پشتوانه و سرمایه آغاز کنیم و این در بعد اقتصاد مقاومتی  معنا می یابد. بنده با سرمایه ی ۲۵ هزار شروع به کار نموده ام و اکنون کار آفرینی موفق شده ام.مردم کرمانشاه باید از شرایط زیست محیطی خود بهره ی مناسب را کسب کنندو از سختی ابتدای کار نهراسند تا موفق شوند.

همچنین در راستای فرمایش مقام معظم رهبری به عنوان مربی اموزشی اقتصاد مقاومتی با بسیج همکاری  دارم و ترویج آموخته هایم را وظیفه می دانم.

البته در سال جاری با ارایه طرح پشتیبان تعداد ۱۱ گلخانه ۱۰۰ متری دیگر را در سطح شهرستان برای افراد مختلف حداث می نمایم تا نقشی کوچک در اقتصاد شهرستان داشته باشم.