جمعیت بانوان فرهیخته

هاشمی: ایران را به یکی از قطب‌های تیراندازی تبدیل می‌کن تلاش می‌کنیم در سه وضعیت سهمیه بگیریم

هاشمی: ایران را به یکی از قطب‌های تیراندازی تبدیل می‌کنیم/ تلاش می‌کنیم در سه وضعیت سهمیه بگیریم

مسابقات کسب سهمیه المپیک در رشته تیراندازی به عنوان آخرین رقابت قاره‌ای قرار است روزهای ۱۲ تا۲۲ آبان در دوحه قطر برگزار شود به همین دلیل ملی‌پوشان تیراندازی ایران در تفنگ، تپانچه و اهداف پروازی در این مسابقات حضور خواهند داشت.

الهام هاشمی سرمربی تیم ملی تفنگ ایران در گفت‌وگو با فارس درباره شرایط ملی‌پوشان ایران برای حضور در این مسابقات گفت: مسابقات قهرمانی آسیا آخرین فرصت کسب سهمیه المپیک توکیوست که تیم تفنگ ما تنها در رشته‌های تفنگ بادی، سه وضعیت مردان و رشته سه وضعیت زنان شانس کسب سهمیه دارد چرا که به لطف خدا سهمیه های تفنگ بادی بانوان کامل شده است.

* شانس زیادی در تفنگ سه وضعیت داریم

وی افزود: باتوجه به اینکه روی هم رفته بیشترین شانس را در سه وضعیت داریم که هم زنان و هم مردانمان می توانند برای کسب سهمیه رقابت کنند و همین طور به خاطر نبود فشنگ ورزشی در ایران نهایتا موفق شدیم به اردوی ۶ روزه هانوفر اعزام شویم که واقعا برای تیم تفنگ حیاتی بود. امیدوارم بچه ها با تمرین خوبی که داشتند با آمادگی بهتر و اعتماد به نفس بیشتری بتوانند در مسابقات قهرمانی آسیا حاضر شوند.

* آسیایی‌هایی که سهمیه نگرفته‌اند کم نیستند

سرمربی تیم تفنگ ایران با اشاره به اینکه تعداد آسیایی‌هایی که سهمیه نگرفته‌اند کم نیست، خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم تمام قهرمانان آسیا که تا کنون موفق به کسب سهمیه المپیک نشده اند تعدادشان هم کم نیست در حالیکه آنها تمام طول سال با فشنگ کافی تمرین می کنند و در این رقابتها حضور دارند اما به اعتقاد من تیم ملی ایران جزو بهترین‌های دنیاست که حرفهای زیادی برای گفتن دارد. امیدوارم ورزشکاران ایران با همین تمرین بسیار محدودی که با فشنگ داشته‌اند بتوانند در رشته سه وضعیت نیز موفق به کسب سهمیه المپیک شود. در تفنگ بادی مردان، ملی پوشان ما آمادگی خیلی خوبی دارند هرچند کار بسیار مشکلی پیش روی آنهاست چرا که تا کنون تنها سه نفر آسیایی در این رشته سهمیه المپیک ۲۰۲۰ را کسب کرده اند.

هاشمی یادآور شد: تیم تفنگ بزرگسالان ما با ۵ زن و ۴ مرد در ۷ رشته تفنگ بادی، درازکش و سه وضعیت زنان و مردان و همینطور رشته میکس تفنگ بادی شرکت می‌کند که در سه رشته آن شانس کسب سهمیه المپیک داریم به این معنی که رشته درازکش المپیکی نیست اما به منظور کسب آمادگی بیشتر در رشته سه وضعیت در آن شرکت می کنیم. در تفنگ بادی زنان سهمیه هایمان کامل است، مسابقات میکس هم در این مسابقات سهمیه ای ندارد و هر کشوری که هم المپین زن و هم مرد داشته باشد می تواند در میکس المپیک شرکت کند. همینطور با حضور ۶ دختر و یک پسر در مسابقات تفنگ بادی و سه وضعیت جوانان دختر و پسر و همینطور میکس جوانان و تفنگ بادی نوجوانان دختر شرکت می کنیم. 

* امیدوارم قهرمانان بزرگی برای آینده کشور بسازیم

وی در خصوص دعوت از ورزشکاران نوجوان و جوان به اردوی تیم ملی، اظهار داشت: با توجه به نگرانی هایی که در مورد آینده تیم ملی وجود داشت از چند ماه پیش از بین بهترین جوانان و نوجوانان رشته تفنگ کشور تعدادی را به اردوهای انتخابی دعوت کردیم و نهایتا تعدادی از این جوانان را که با توجه به رکوردهای فعلی شان شانس کسب مدال در قهرمانی آسیا را دارند به این مسابقات اعزام خواهیم کرد. خوشبختانه آنها هم با توجه به سن شان رکوردهای خوبی دارند و امیدوارم بتوانیم با شرکت دادن متناوب آنها در مسابقات، قهرمانان بزرگی برای آینده کشور بسازیم. وظیفه خودم می‌دانم از مربیان خوبی که در استانها به پرورش این جوانان می پردازند تشکر کنم.

هاشمی در پایان گفت: ایران از کشورهای قدرتمند در رشته تفنگ است و باید برای تیم ملی فعلی پشتوانه های خوبی داشته باشیم. یکی از برنامه های من برای بعد از مسابقات قهرمانی آسیا سفر به استانهایی است که در این زمینه نیاز به کمک دارند. امیدوارم با حمایتهای بیشتر کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و فدراسیون تیراندازی بتوانیم ایران را به یکی از قطب های بزرگ تیراندازی دنیا تبدیل کنیم.