جمعیت بانوان فرهیخته

سوء استفاده از تصاویر زنان محجبه در انتخابات آمریکا

تصاویر زنان مسلمان طرفدار برنی سندرز بود، در میان طرفداران دیگر نامزدان آمریکایی بازنشر یافته است!

«نیدا علام» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا از طرفداران برنی سندرز بود، اما تصویر او در یک توئیت انتخاباتی هیلاری کلینتون فراگیر شد. «صبیره محمود» هم از زنان مسلمانی است که از طرفداران سندرز است، اما امسال تصویر او در میان طرفداران جو بایدن منتشر شده است.

گاردین در گزارشی نوشت: “صبیره می‌گوید احساس ناراحتی دارم، چون آنها می‌خواهند با انتشار تصویر من القاء کنند که بایدن، طرفداران مسلمان زنِ جوانی دارد. در حالی که اینگونه نیست و من اصلاً طرفدار او نیستم.”

جالب اینجاست که صبیره برای ایراد سؤال از بایدن در یک نشست انتخاباتی او حاضر شده بود و سؤالی کرده بود تا او را به چالش بیندازد. اما بایدن حتی اجازه نداده بود او سؤالش را به طور کامل بپرسد و وسط حرفش پریده بود. 

«آینا لی» دیگر زن مسلمانی است که از حامیان سندرز است، اما تصویر او به عنوان یکی از طرفداران الیزابت وارن در اینترنت منتشر شده است. آینا می‌گوید “احساس بدی دارم. فکر می‌کنم از من سوءاستفاده شده است. “

این دو مورد، یادآور انتشار تصویر «نیدا علام» است که در واکنش به کشته شدن یکی از دوستانش در حادثه تیراندازی دانشگاه کارولینای شمالی در سال ۲۰۱۵ در یک مراسم یادبود شرکت کرد، اما بعدها تصویرش به عنوان یکی از حامیان مسلمان هیلاری کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶ در شبکه‌های اجتماعی فراگیر شد. کمیپن انتخاباتی کلینتون در پاسخ به اعتراض علام، فقط ابراز تأسف کردند. او اکنون نائب رئیس حزب دموکرات در ایالت کارولینای شمالی است و می‌گوید “سیاست آمریکا، جایی برای حاشیه‌نشین‌ها و اقلیت‌ها نیست. آنان صدای ما را نمی‌شنوند.”